osrodek-nadzieja.pl

Jesteśmy dostępni dla Ciebie 24h/7
Zalesie Górne 05-540, Polska
info@osrodek-nadzieja.pl
Życie jest najważniejsze, Zadzwoń!

Czym jest detoks alkoholowy?

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks, czyli detoksykacja organizmu polega na odtruciu i oczyszczeniu organizmu z substancji toksycznej, jaką jest alkohol. Detoks alkoholowy jest często pierwszym etapem leczenia zespołu uzależnienia od alkoholu. Jest on przeprowadzany pod kontrolą i opieką lekarza i dostosowywany indywidualnie do stanu zdrowia, stopnia rozwoju choroby danego pacjenta i nasilenia objawów abstynencyjnych.

Etapy detoksykacji

Pierwszym etapem detoksu alkoholowego jest diagnoza stanu zdrowia i funkcjonowania psychicznego pacjenta. W zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia, długości picia, wyników badań, wieku i płci pacjenta stosowane są odpowiednie leki i zabiegi medyczne. Ważnym etapem odtrucia jest przywrócenie gospodarki wodno-elektrolitowej i dostarczenie do organizmu potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania
składników mineralnych i witamin. W przypadku nasilonych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego stosowane są leki uspakajające i wspomagające ustąpienie objawów.

Ile trwa kuracja?

Detoksykacja alkoholowa trwa od kilku do kilkunastu dni.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Jest to zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Objawia się:
– niepokojem
– bólami głowy
-nudnościami
– drżeniem
– ogólnym rozbiciem i roztrzęsieniem
– kłopotami ze snem
Alkoholowy zespól abstynencyjny może także prowadzić do drgawkowych objawów abstynencyjnych i majaczenia alkoholowego ( psychozy alkoholowej ). W obu przypadkach konieczna jest pomoc lekarska, a w przypadku majaczenia alkoholowego hospitalizacja.

Kto może zgłosić się na odtrucie?

Na odtrucie może zgłosić się każda osoba, która w bezpieczny sposób chce lub musi przerwać picie. W przypadku osoby nieletniej zgłoszenia dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Co po odtruciu?

Po detoksie pacjenci są informowani o dalszych możliwościach leczenia. W placówce Detoks Vip możliwe jest podjęcie leczenia stacjonarnego lub ambulatoryjnego w zależności od stopnia zaawansowania choroby, modelu picia, a także zagrożenia powrotu do używania substancji w otoczeniu pacjenta.

​Dowiedź się na czym polega uzależnienie od alkoholu.

Sprawdź czy jesteś uzależniony od alkoholu.

osoba robiąca notatki podczas terapii uzależnień
Close Menu