osrodek-nadzieja.pl

Jesteśmy dostępni dla Ciebie 24h/7
Zalesie Górne 05-540, Polska
info@osrodek-nadzieja.pl
Życie jest najważniejsze, Zadzwoń!

W jaki sposób narkotyki uzależniają?

Narkotykami nazywamy nielegalne substancje psychoaktywne, które działają nasz układ nerwowy oraz mają wpływ na postrzeganie rzeczywistości, odczucia i nastrój. Zmieniają funkcjonowanie naszego ciała jak i psychiki. W zależności od rodzaju narkotyku, różnią się formą dostarczania ich do organizmu – są wstrzykiwane, przyjmowanie doustne a także wziewne.
Istnieją również legalne substancje psychoaktywne takie jak nikotyna, alkohol czy niektóre leki.
Niezależnie od tego, które z tych środków przyjmujemy – każde jest uzależniające i należy z ogromną rozwagą i ostrożnością po nie sięgać.

Opiaty

Opiaty są środkami uzależniającymi pochodzenia naturalnego, wyrabiane z maku lekarskiego. Wśród opiatów wyróżniamy kodeinę, metadon, opium, heroinę i morfinę. “Wyroby” z maku mają właściwości uspokajające, nasenne oraz przeciwbólowe i stosowane były już ponad 5tys. lat temu przez Sumeryjczyków, Greków czy Egipcjan. W Polsce początkowo popularność zyskał tzw kompot, który uzyskiwany był z naszego maku lekarskiego – zbliżony w działaniu do opium i przerabiany, by powstała wysokoprocentowa heroina.
W dzisiejszych czasach znaczna część tych narkotyków stosowana jest jako bardzo silny środek przeciwbólowy, jako ulga dla Pacjentów pooperacyjnych bądź w chorobach nowotworowych.
Najsilniejszym środkiem odurzającym z tej grupy narkotyków jest zdecydowanie heroina. Bardzo szybko wpływa na nasze receptory mózgowe, wywołując euforię i ekscytację. Dodatkowo, w subiektywnej ocenie każdego, powodują bardzo dobre samopoczucie, człowiek wchodzi w stan odprężenia, jest spokojny i zrelaksowany. Z biegiem czasu organizm ma coraz większą tolerancję na działanie tego narkotyku, pojawia się pragnienie wracania do pozytywnych doznań i zainteresowany ponownie sięga po narkotyk.
W przypadku opiatów mamy do czynienia z uzależnieniem psychicznym i fizycznym. Chęć sięgnięcia po kolejną dawkę pojawia się już w chwili zakończenia działania poprzedniej. Średnio ich działanie trwa od 6 do 12h. Uzależnienie fizyczne pojawia się wraz z występującym zespołem odstawiennym. Najczęstszymi objawami są nudności, wymioty, zmiany nastroju, napady agresji, łzawienie z oczu, bóle dolnych partii ciała.
Osoby zażywające opiaty zagrożone są śmiercią z przedawkowania, zakażeniem wirusem HIV i HCV, zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami psychicznymi i depresją.
Formy przyjmowania :
Kodeina – doustnie, wstrzyknięcie
Morfina – doustnie, wstrzyknięcie, wziewnie
Metadom – doustnie, wstrzyknięcie
Opium – doustnie, palenie.

Kanabinole

W grupie kanabinoli wyróżniamy haszysz oraz marihuanę. Sporządzanie są one konopii indyjskich lub wytwarzane syntetycznie. Kanabinole wyostrzają zmysły, wzrata uczucie przyjemności i euforii. Haszysz oraz marihuana nie uzależniają fizycznie. Pojawiają się oczywiście objawy zespołu odstawiennego, ale mają one podłoże psychiczne a nie fizyczne. Często występują zaburzenia nastroju, ogólne przygnębienie, czy problemy ze snem. W związku z tym, że nie są to typowe objawy dla zespołu abstynenckiego to zdarza się, że nie są na tyle zauważalne aby połączyć je bezpośrednio z odstawieniem narkotyku.
Każde zażywanie środków odurzających prowadzi do pewnych zagrożeń, niezależnie od tego czy uzalezniają fizycznie czy psychiczne. W związku z tym, że te substancje najczęściej podawane są do organizmu w formie wziewnej, to istnieje ryzyko zachorowania na astmę bądź przewlekłe zapalenie oskrzeli. Mogą również pojawić się zaburzenia na tle psychicznym, takie jak psychozy czy stany lękowe. Palenie marihuany czy haszyszu przez osoby bardzo młode ma wpływ na ich rozwój emocjonalny.
Formy przyjmowania:
Marihuana – wziewnie
Haszysz – wziewnie, czasem doustnie
Olej haszyszowy – wziewnie, czasem doustnie
Produkty syntetyczne – doustnie

Leki uspokajające i nasenne

Środki te są ogólnie dostępne dla każdego. Brak rozsądku i rozwagi w braniu leków nasennych czy uspokajających prowadzi do silnego uzależnienia fizycznego. Wśród nich wyróżniamy barbiturany oraz benzodiazepiny. Barbiturany stosowane są w leczeniu padaczki oraz bezsenności. Dawka bezpieczne dla organizmu (terapeutyczna) jest niewiele mniejsza od toksycznej, więc pomału odchodzi się od tych środków w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości. Alternatywą dla barbituranów są benzodiazepiny, mniej toksyczne i uzależniające. Te środki farmakologiczne również mają działanie uspokajające, nasenne oraz stosowanie są przy atakach padaczkowych.
Niezależnie od tego, które z w/w środków są zażywane, każde z nich zwiększa tolerancję na lek, co skutkuje zwiększeniem dawki do osiągnięcia żądanego efektu.Nagłe odstawienie środków farmakologicznych powoduje pojawienie się zespołu odstawiennego, który w tym przypadku charakteryzuje się drżeniem mięśni, nadwrażliwością na bodźce, stanami lękowymi, bezsennością. W przypadku pojawienia się problemów ze snem czy zaburzeń lękowych, trudno zdiagnozować jest uzależnienie, gdyż często środki farmakologiczne zostały zapisane aby właśnie te zaburzenia wyeliminować.
W przypadku gdy leki stosowane są zbyt długo, mogą prowadzić do zaburzeń układu krążenia, układu oddechowego i zaburzeń neurologicznych.

Substancje halucynogenne

Mimo ogólnie przyjętej nazwy dla tej grupy środków odurzających, po ich przyjęciu nie pojawiają się halucynacje czy omamy. Działanie tych narkotyków zniekształca obraz przedmiotów, zaburza poczucie czasu oraz przestrzeni, wyostrza zmysł słuchu i postrzeganie kolorów.
Halucynogeny nie uzależniają fizycznie, jedynie psychicznie i ze względu na ich działanie stanowią duże zagrożenie dla osoby pod ich wpływem. Zaburzona czasoprzestrzeń może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków z udziałem osób trzecich, występują napady lękowe oraz agresywne zachowania nie tylko wobec siebie ale również innych.
Substancje halucynogenne dzielimy na dwa typy, naturalne oraz syntetyczne. Do naturalnych środków należą:
Grzyby halucynogenne (Psilocybe) – małe brązowe grzybki o wąskiej nóżce. Spożywane są na surowo, ususzone bądź w firmie wywaru.
Kaktus – suszony owoc w postaci brązowych krążków, płynu lub kapsułek z proszkiem
Bieluń dziędzierzawa – toksyczna roślina występująca w Polsce, spożywana w postaci wywaru.
Sporysz – grzyb żyjący na łodygach zboża

Syntetycznymi substancjami halucynogennymi jest LSD oraz DMT

osoba robiąca notatki podczas terapii uzależnień

Kokaina i inne substancje psychostymulujące

Efektem przyjmowania substancji psychostymulujących jest pobudzenie psychoruchowe, brak uczucia zmęczenia i głodu, przepełniająca euforia oraz energia, która przekłada się na poczucie szczęścia z wykonywania najdrobniejszych czynności. U każdej osoby, która zażyła narkotyki z tej grupy wzrasta pewność siebie, zmniejsza się krytycyzm na własne zachowania. W chwili gdy narkotyk przestaje działać, pojawia się zmęczenie, gorsze samopoczucie i natychmiastowa chęć powrotu do stanu sprzed kilku godzin. Potocznie nazywane “zjazdy” po kokainie czy innych środkach stymulujących sprawiają, że chętnie sięgamy po kolejną dawkę narkotyku aby polepszyć swój nastrój.

Głównymi środkami pobudzającymi z tej grupy jest kokaina, amfetamina i jej pochodne.
Początkowo kokaina była wykorzystywana jako środek eliminujący głód oraz zwiększający fizyczne możliwości. W XIX wieku była stosowana jako środek znieczulający. Obecnie została zastąpiona przez bezpieczniejsze substancje, które stosowane w medycynie. Kokaina jest otrzymywana z liści krzewu Erythroxylon coca i powoduje wzrost dopaminy oraz serotoniny.
Crack – pochodna kokainy, szybciej uzależnia i ma silniejsze działanie.

Amfetamina i jej pochodne mają podobne działanie do kokainy, jednak jest ono dłuższe. Mocno pobudzony organizm przyspiesza akcję serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi, eliminuje głód i senność. Działanie amfetaminy trwa do 12 godzin. Po tym czasie pojawia się m.in. zmęczenie, zły nastrój, bóle głowy, senność. Objawy odstawienne mogą trwać kilka dni o ile organizm nie otrzyma kolejnej dawki narkotyku w celu ich szybkiej eliminacji.
Początkowo amfetamina była używana do leczenia astmy, narkolepsji i otyłości.

Nie ma badań, które świadczą o uzależnieniu fizycznym od tych substancji psychoaktywnych. Objawy abstynenckie i zagrożenia jakie wynikają z ich zażywania, mają podłoże psychiczne a nie fizyczne.

Lotne rozpuszczalniki

Te substancje są chyba jednymi z najbardziej rozpowszechnionych wśród dzieci i młodzieży ze względu na swobodny i ogólny dostęp do tych preparatów i płynów. Środki odurzające znajdują się w rozpuszczalnikach, klejach, niektórych farbach. Przyjmowane są w formie wziewnej a ich działanie odczuwane jest już po kilku sekundach. Odurzenie po lotnych rozpuszczalnikach równie szybko się pojawia jak i znika, po kilkunastu minutach jedyne co pozostaje to ból głowy, problemy z koordynacją, problemy z wysłowieniem się. Ze względu na formę podawania lotnych rozpuszczalników, osoby zażywające te substancje narażone są na uszkodzenia błony śluzowej nosa i jamy ustnej, przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko uszkodzenia układu oddechowego oraz mózgu. Dodatkowo mogą występować zaburzenia pracy serca, uszkodzenia narządów wewnętrznych, uduszenie poprzez opuchnięcie gardła oraz różnego rodzaju wypadki spowodowane zaburzoną świadomością

KONTAKT

ZOBACZ GDZIE JESTEŚMY

Prowadzimy sieć placówek terapii i leczenia uzależnień w całej Polsce. Biuro ośrodka znajduje się w Warszawie, natomiast sam ośrodek usytuowany jest pod Warszawą. Ze względu na komfort i anonimowość pacjentów nie podajemy dokładnego adresu placówki.

Zalesie Górne, 05-300 Polska

info@osrodek-nadzieja.pl

Zadzwoń: +48 604 630 752





Zadzwoń teraz, skonsultuj się ze specjalistą!
+48 604 630 752

JESTEŚMY WYSPECJALIZOWANYM ZESPOŁEM PROFESJONALISTÓW, KTÓRYCH CELEM JEST POMOC

Close Menu