osrodek-nadzieja.pl

Jesteśmy dostępni dla Ciebie 24h/7
Zalesie Górne 05-540, Polska
info@osrodek-nadzieja.pl
Życie jest najważniejsze, Zadzwoń!

Terapia i leczenie uzależnień

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień „Nadzieja” zajmuje się terapią alkoholizmu i narkomanii oraz uzależnień behawioralnych. Światowej klasy specjaliści pomagają Pacjentom przejść najtrudniejszy odcinek drogi w walce o pokonanie nałogu.

Zadzwoń teraz, skonsultuj się ze specjalistą!
+48 604 630 752

JESTEŚMY WYSPECJALIZOWANYM ZESPOŁEM PROFESJONALISTÓW, KTÓRYCH CELEM JEST POMOC

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to silna potrzeba, która powstaje w wyniku przyjmowania różnych substancji lub powtarzania konkretnych zachowań. Termin ten najczęściej odnoszony jest do środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki), ale wiele osób uzależnia się również od konkretnych czynności (np. od hazardu). Ważne jest, że rozwój uzależnienia następuje etapami. W początkowej fazie, substancje lub czynności pozwalają się zrelaksować. Z upływem czasu, organizm uzależnionego przyzwyczaja się, a ten przestaje panować nad swoim nałogiem. To prowadzi do utraty kontroli nad zachowaniem i życiem, ponieważ nałóg staje się ważniejszy niż obowiązki, relacje rodzinne i społeczne, hobby oraz inne aktywności.

Uzależnienie to proces chorobowy, który często dominuje nie tylko nad psychiką człowieka, ale także jego fizjologią. Środki uzależniające pobudzają obszary mózgu, które odpowiadają za doznawanie przyjemności. Z czasem, uzależniony potrzebuje danego środka lub zachowania, aby normalnie funkcjonować, a jego
odstawienie powoduje silne objawy zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku niezbędna jest profesjonalna terapia uzależnień pod kontrolą specjalisty.

Jak rozpoznać uzależnienie?

Rozpoznanie uzależnienia jest bardzo trudne, ponieważ sam chory najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu lub się do niego nie przyznaje. Jednocześnie, im wcześniej ośrodek terapii uzależnień rozpocznie pomoc, tym większa szansa na powodzenie leczenia.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 oraz klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-IV podają najczęstsze objawy uzależnienia. Są to:

  • pojawienie się silnego pragnienia, aby sięgnąć po dany środek lub przymus wykonania czynności (głód
    alkoholowy, głód narkotyczny),
  •  utrata kontroli nad nałogiem (niemożliwość odstawienia środka czy zrezygnowania np. z wizyty w kasynie),
  • silne objawy stanu abstynencyjnego podczas prób zerwania z nałogiem,
  • organizm przyzwyczaja się do przyjmowanej substancji, co prowadzi do sięgania po coraz wyższe dawki, aby uzyskać efekt przyjemności,
  •  skupienie całej uwagi na nałogu i zdobywaniu środków na ten cel (zmiana zachowań, wniknięcie w nowe środowisko, zrezygnowanie z kontaktów społecznych, zaniedbywanie hobby, problemy zawodowe),
  • sięganie po substancję (np. alkohol lub narkotyki) mimo zauważenia szkodliwości nałogu (pogorszenie się stanu zdrowia, zwolnienie z pracy, problemy finansowe, odsunięcie się rodziny i przyjaciół),
  •  bezskuteczne podejmowanie prób rezygnacji z nałogu,
  • poszukiwanie powodów mających usprawiedliwiać uzależnienie, obwinianie za nałóg bliskich (tzw. racjonalizacja nałogu).

O uzależnieniu mówi się, gdy minimum 3 powyższe objawy utrzymują się przez miesiąc lub jeden z nich utrzymuje się przez co najmniej rok.

Rodzaje uzależnień

Podstawowy podział obejmuje uzależnienia: 

  • fizjologiczne (fizyczne),
  • psychiczne,
  • społeczne (dana osoba uzależnia się od grupy ludzi i za wszelką cenę dostosowuje swój wygląd oraz zachowanie do ogółu).
osoba robiąca notatki podczas terapii uzależnień

Uzależnienie fizyczne

Uzależnienie fizyczne (fizjologiczne) to proces, który wytwarza się w organizmie przyzwyczajającym się do obecności substancji psychoaktywnej. Odstawienie przyjmowanego środka powoduje fizyczne objawy ze strony organizmu. U chorego pojawiają się wtedy m.in. silne bóle głowy, bóle mięśni, wymioty, dreszcze, biegunki.

Uzależnienie fizyczne wywołują:

  • alkohol etylowy,
  • nikotyna,
  • narkotyki z grupy opiatów (morfina, heroina),
  •  niektóre leki (psychotropy, preparaty nasenne zawierające barbiturany).

Leczenie uzależnienia fizycznego wymaga pobytu w ośrodku, gdzie wykonuje się detoksykację organizmu (pod kontrolą personelu medycznego). Kolejnym krokiem terapii jest aplikacja leków, które zawierają pochodne zażywanych substancji. Leki te łagodzą skutki zespołu abstynencyjnego, wykazują działanie uspokajające i ułatwiają zasypianie.

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne to nabyta potrzeba sięgania po konkretną substancję odurzającą lub wykonywania czynności, która stała się nałogiem. Potrzeba ta jest bardzo silna, a uzależniony nad nią nie panuje. Próby porzucenia nałogu najczęściej wywołują wtedy poważne następstwa.

 Efektem uzależnienia psychicznego jest między innymi:

  •  zwiększona tolerancja organizmu na przyjmowaną substancję (to prowadzi do sięgania po coraz większe dawki alkoholu czy narkotyku),
  •  silna potrzeba zażywania substancji uzależniającej – pomimo świadomości, że nałóg prowadzi do degradacji zdrowia,
  •  spadek siły woli,
  •  nawracająca potrzeba sięgania po środek uzależniający lub chęć powrotu do dawnych zachowań (gier hazardowych itp.),
  •  usprawiedliwianie nałogu i szukanie winnych na zewnątrz (np. w rodzinie, stresującej pracy).

Terapia uzależnień psychicznych jest bardzo trudna, ponieważ nie wynaleziono metody, która w 100% pozwoliłaby poradzić sobie z nałogiem. Terapeuci, trenerzy i psycholodzy pomagają wyciszyć pewne zachowania oraz panować nad uzależnieniem. Zamknięty ośrodek terapii uzależnień pozwala przetrwać najtrudniejszy czas
wychodzenia z nałogu, uczy zachowań zastępczych, które pozwalają przemóc chęć sięgnięcia po alkohol, narkotyki lub inną substancję, od której chory był uzależniony. Ostateczne efekty terapii zawsze są jednak uzależnione od samego pacjenta i siły jego woli.

Terapia uzależnień od alkoholu

Ośrodek leczenia uzależnień „Nadzieja” prowadzi terapię uzależnień od alkoholu (w formie stacjonarnej oraz na oddziale pobytu dziennego). Terapia obejmuje psychoterapię, której celem jest motywacja do życia w trzeźwości. Pacjent może korzystać z indywidualnych spotkań z psychoterapeutą lub grup wsparcia. W razie potrzeby, prowadzone jest również leczenie farmakologiczne.

Terapia uzależnień od narkotyków

Kolejną specjalnością ośrodka terapii uzależnień „Nadzieja” jest leczenie narkomanii. Terapia uzależnień od narkotyków obejmuje detoksykację organizmu oraz cykle spotkań z trenerami, psychoterapeutami i psychologiem. Każdy cykl psychoterapeutyczny dobierany jest indywidualnie.

Close Menu