osrodek-nadzieja.pl

Jesteśmy dostępni dla Ciebie 24h/7
Zalesie Górne 05-540, Polska
info@osrodek-nadzieja.pl
Życie jest najważniejsze, Zadzwoń!

Modele leczenia uzależnień

Gdy uzależnienie pojawi się w Twoim życiu, nawet nie zauważysz kiedy, zacznie zajmować coraz wyższe miejsce w Twojej hierarchii wartości. Początkowo za sobą będzie miało jedynie wolny czas i hobby, by później stać się ważniejszym niż pieniądze, zdrowie, codzienne obowiązki i relacje z rodziną. W zależności od substancji, proces też może trwać kilkanaście tygodni ale również może się rozciągać na przestrzeni lat. Uzależnieniem nazywamy wewnętrzną, bardzo silną pokusę wykonywania pewnych czynności bądź zażywania konkretnych środków odurzających. To uczucie jest tak mocne, że nie pozwala choremu prawidłowo funkcjonować społecznie, psychicznie i fizycznie. Osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z problemu jaki dotknął ją i najbliższych, bądź po prostu nie chce dopuścić do siebie myśli o chorobie. Im wcześniej człowiek zaakceptuje fakt bycia uzależnionym, tym szybciej podejmie się leczenia i zmniejszy straty wynikające z choroby. Uzależnienie od narkotyków obejmuje strefę psychiczną oraz fizyczną i stanowi duże zagrożenie dla osoby zażywającej te środki odurzające. Brak kontroli nad swoim zachowaniem i ilością przyjmowanych nielegalnych substancji może skutkować śmiercią, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do środka jak najszybciej, aby ratować nie tylko zdrowie ale i życie. W przypadku nałogu narkotykowego, wyróżniamy cztery metody leczenia : model wspólnotowo – resocjalizacyjny, model medyczny, model duchowy oraz model integralny.

Model wspólnotowo - resocjalizacyjny

Metoda ta opiera się na najbardziej znanych i tradycyjnych spotkaniach Anonimowych Narkomanów. Ma ona na celu stworzenie grupy osób, zmagających się z tymi samymi problemami i przeciwnościami losu, aby wzajemnie mogli się wspierać w drodze do trzeźwości. Uczestnicy takich spotkań szybko się integrują, tworzy się między nimi więź i poczucie odpowiedzialności za kolegę z grupy. Wspólnie spędzają dużo czasu razem, wzajemnie podnoszą się na duchu i motywują do dalszej pracy nad sobą.

Model medyczny

Ten model ma na celu wprowadzenie środków farmakologicznych, który ułatwia wyeliminowanie zespołu abstynenckiego w trakcie leczenia. Pacjentom ośrodka podawany jest metadon, dzięki któremu chory nie odczuwa głodu narkotykowego. Ta metoda, jako pojedynczy sposób na walkę z uzależnieniem, nie pomoże Pacjentowi, a jedynie wspomaga i daje możliwość poddania się leczeniu. W przypadku występowania silnych zespołów odstawiennych, jest ona niezbędna, ponieważ uzależnienie od nielegalnych środków odurzających jest niebezpiecznym schorzeniem. Po wyeliminowaniu głodu narkotykowego i innych objawów odstawiennych, zaczyna się leczenie uzależnienia w sferze psychicznej.

Model duchowy

Jeżeli zaczynasz zastanawiać się nad kontrolowaniem swojego picia, poprzez zamienianie  alkoholu wysokoprocentowego na niskoprocentowy, picie w określone dni; obiecujesz sobie, że już od dziś nie pijesz alkoholu i nie jesteś w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Twoje picie alkoholu niepokoi Cię. Słyszysz informacje od otoczenia, że powinieneś coś zrobić ze swoim piciem alkoholu. Wtedy warto udać się do Ośrodka leczenia uzależnień i tam porozmawiać o swoim piciu alkoholu. Zobacz czym jest i na czym polega detoks alkoholowy.

Model integralny

Metoda ta łączy ze sobą wszystkie powyższe, aby w krótkim czasie osiągnąć efekty w leczeniu uzależnienia. Dzięki modelowi integralnemu, terapeuci są w stanie skupić się na każdym ważnym elemencie w dążeniu do celu, jakim jest trzeźwe życie. Oferują pomoc ambulatoryjną i eliminują głód narkotykowy, kładą nacisk na elementy wychowawcze i potrzebę należenia do wspólnoty oraz rozumieją istotę duchowości. Tak różnorodne metody złączone w jedną, pozwalają na wykorzystanie wszystkich najlepszych elementów z poprzednich modeli. Ważnym aspektem tej metody leczenia jest również zmiana świadomości oraz pomoc w relacjach rodzinnych u osób borykających się z nałogiem. Organizowane są dodatkowe spotkania i powstają grupy wsparcia dla osób, które terapię zakończyły. Ma to na celu zmniejszenie do minimum ryzyka powrotu do uzależnienia. Psychoterapeutom zależy, aby chory powrócił do poprzedniego życia, w którym nie było narkotyków i aby po zderzeniu się z rzeczywistością nie odczuwał potrzeby ponownego zażywania, a umiejętnie radził sobie w nowych dla niego sytuacjach.
osoba robiąca notatki podczas terapii uzależnień
W Ośrodku Leczenia Uzależnień Nadzieja zatrudniamy doskonałych terapeutów i psychologów, aby osoba zgłaszająca się do naszego ośrodka pod Warszawą wiedziała, że trafiła w najlepsze ręce. Nasza kadra to doświadczeni i empatyczni pracownicy, którzy wspierają Pacjentów podczas procesu leczenia. Pokazujemy, że życie bez środków odurzających jest piękne i wartościowe, uczymy jak radzić sobie z głodem i nie poddać się w chwili słabości. Pomagamy odbudować relację rodzinne i powrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Po ukończeniu terapii w naszym Ośrodku Nadzieja, należy pamiętać, że nigdy Pacjent nie opuści ośrodka w pełni zdrowy. Uzależnienie zostaje do końca życia, jednak przy odpowiedniej pracy nad sobą i z motywacją nad zbudowaniem lepszego życia – narkotyki zejdą na dalszy plan i chory nie będzie odczuwał potrzeby sięgnięcia po nie. Ukończenie terapii jest ogromnym sukcesem dla uzależnionego i jeśli się pojawia gorszy dzień, chwila słabości – nie warto zmarnować czasu, który się poświęciło, aby znaleźć się w tym miejscu. Nawet pojedyncze zażycie narkotyku sprawia, że chory wraca do punktu wyjścia i ponownie spotykamy się na terapii.

KONTAKT

ZOBACZ GDZIE JESTEŚMY

Prowadzimy sieć placówek terapii i leczenia uzależnień w całej Polsce. Biuro ośrodka znajduje się w Warszawie, natomiast sam ośrodek usytuowany jest pod Warszawą. Ze względu na komfort i anonimowość pacjentów nie podajemy dokładnego adresu placówki.

Zalesie Górne, 05-300 Polska

info@osrodek-nadzieja.pl

Zadzwoń: +48 604 630 752

Zadzwoń teraz, skonsultuj się ze specjalistą!
+48 604 630 752

JESTEŚMY WYSPECJALIZOWANYM ZESPOŁEM PROFESJONALISTÓW, KTÓRYCH CELEM JEST POMOC

Close Menu